Jak uniknąć nieuczciwych sprzedawców aut

Zaufanie klienta to podstawowy kapitał każdego sprzedającego. Niestety, w branży obrotu samochodami używanymi nie jest to często spotykana sytuacja. Kupujący są z zasady nastawieni bardzo nieufnie. Jak szacują specjaliści – zaniżanie przebiegu to typowy (bo dotyczący około 70% sprowadzanych samochodów) i nie jedyny sposób, w jaki wprowadza się celowo w błąd osoby, chcące kupić auto na rynku wtórnym.
Niekiedy można zetknąć się z aż taką zuchwałością sprzedających, że oferują jako bezwypadkowe auta po poważnych kolizjach. Sprowadza się samochody ze znacznymi uszkodzeniami (choćby rozbitą maską), naprawia się je pobieżnie w kraju, i szuka naiwnego, który połasi się na niską cenę. Kupując taki samochód, bierzemy na siebie znaczny problem.

Usługi sprawdzania pojazdu przed zakupem

Dlatego – szczególnie warto podkreślić, jak przydatne bywają usługi kompleksowych badań technicznych, zlecane fachowcom przed kupnem samochodu. Sprawdzenie pojazdu używanego przed zakupem to gwarancja spokoju oraz zabezpieczenie przed nieuczciwością wielu sprzedających. Oszuści tego typu żerują szczególnie na osobach, które nie są specjalnie biegłe w kwestiach, związanych z motoryzacją.
Jak zabiera się do pracy specjalista, któremu zlecimy kontrolę stanu technicznego pojazdu z ogłoszenia? Dobrą firmę z tej branży można poznać choćby po tym, że udostępnia swoje procedury sprawdzające przed ich podjęciem. Profesjonaliści, działający w tym obszarze przygotowują zawsze dokładny i szczegółowy raport, który kończy się podsumowaniem i oceną – czy kupno danego modelu jest sensownym krokiem.

Jak przebiega praca auto-detektywa?

Każdy podzespół zostaje dokładnie zdiagnozowany. Jednak taka kontrola techniczna to nie tylko badanie sprawności silnika. Dużo można się dowiedzieć, rozkodowując na przykład numer VIN. Dokładne oględziny i pomiary grubości lakieru na całej powierzchni zewnętrznej karoserii pomagają ocenić, czy mamy do czynienia z autem bezwypadkowym, czy też samochód był już uszkodzony. To samo tyczy się stanu szyb – w momencie, gdy któraś z nich jest zdecydowanie młodsza i pochodzi od innego producenta, wnioski nasuwają się same.
Dodatkowo – profesjonalne sprawdzenie pojazdu używanego przed zakupem będzie obejmować europejskie bazy samochodów kradzionych. Bardzo przydatną witryną jest też rządowy serwis historiapojazdu.gov.pl. Można tam uzyskać podstawowe informacje na temat danego pojazdu po wprowadzeniu do wyszukiwarki numeru VIN.

Oferta autoryzowanych serwisów

Innym dobrym sposobem na kupno samochodu używanego, jest skorzystanie z oferty, jaką mają do zaoferowania liczne serwisy autoryzowane – takie jak olsztyński serwis Nord Auto Volvo – które zajmują się także obrotem wtórnym w pełni sprawnymi modelami swojej marki. Takie podejście można porównać do coraz popularniejszego sposobu sprzedaży komputerów: wiele firm handluje sprzętem poleasingowym. Komputery opatrzone mianem „refurbished” są w całości sprawne, i markowy sprzęt niezłej klasy można kupić znacznie taniej niż w przypadku zakupu całkiem nowego laptopa lub desktopa.

Kupno samochodu z drugiej ręki (zwłaszcza sprowadzanego) wiąże się z wieloma niewiadomymi. Dlatego naprawdę warto zainwestować nieco środków w profesjonalną diagnostykę oraz jazdę próbną, wykonaną przez specjalistę – pozwoli nam to na rozwianie wielu wątpliwości.

Skontaktujemy się z Tobą

Masz pytanie? Wypełnij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe.

Zobacz również