Technologie bezpieczeństwa w nowej serii XC od Volvo

Wraz z postępem technologii, inżynierowie samochodowi starają się osiągać coraz to lepsze wyniki w rankingu bezpieczeństwa. Za bezpieczną jazdę odpowiadają już nie tylko elementy konstrukcyjne auta jak szkielet czy zastosowane poduszki powietrzne. Nowe technologie i rozwój sztucznej inteligencji wprowadził do samochodów duże ułatwienia i większe bezpieczeństwo. Przyjrzyjmy się nowościom od marki Volvo w segmencie samochodów klasy SUV. Na tapet wzięliśmy modele XC40, XC60 i XC90 i zastosowane technologie bezpieczeństwa.

 

We wszystkich modelach, które zostały wymienione firma Volvo umieściła kilka ciekawych systemów zwiększających bezpieczeństwo. Należą do nich pakiet City Safety. Jego zadaniem jest ciągła obserwacja otoczenia wokół samochodu. W zasięgu możliwości technologii znajduje się wykrywanie pojazdów, rowerzystów, pieszych, większych zwierząt. Co więcej, jeśli nie nie wystarczy refleksu do zareagowania w odpowiednim momencie, samochód hamuje automatycznie, zapobiegając wypadkowi. System jest na tyle rozbudowany, że w miarę możliwości i miejsca do manewru może zmienić pas ruchu.

 

Cross Traffic Alert to inny z kolei system, przydatny w ciasnych miejscach, tam gdzie fizycznie nie da się dostrzec nadjeżdżającego pojazdu. System poinformuje w razie potrzeby o takiej sytuacji sygnałem dźwiękowym oraz wyświetli to na ekranie.

Opcjonalnym wyposażeniem jest system BLIS – ostrzeganie o niebezpieczeństwie w martwym polu samochodu. Tak samo w opcjonalnym wyposażeniu znaleźć można system Pilot Assist. Umożliwia półautonomiczną jazdę do 130km/h. Kolejną wartą uwagi technologią jest tempomat adaptacyjny, którego zadaniem jest utrzymywanie stałego odstępu od samochodu znajdującego się z przodu. Wartym wspomnienia rozwiązaniem są Aktywne Światła Drogowe. Dokładnie oznacza to, że światła drogowe będą automatycznie dostosowywać się do warunków panujących na drodze – zaczynając do natężenia ruchu do warunków pogodowych.

 

W Volvo XC60 warto zwrócić uwagę, układ EBL, którego zadaniem jest ostrzeżenie innych kierowców o gwałtownym hamowaniu oraz system LDW ostrzegającym przed nieplanowaną zmianą pasa ruchu.

 

Najwyższy w tej serii xc90 to forteca elektronicznych zabezpieczeń. W standardzie znajdują się: monitorowanie pozycji pojazdu, system LKA, którego zadaniem jest informowanie o zjeżdżaniu z pasa ruchu oraz automatycznym poprawianiu. Z kolei Autobrake ma na celu zapobiegnięciu uderzenia w tył pojazdu, hamując samoczynnie. Bardzo ważna jest tutaj technologia Driver Alert, która wykrywa dekoncentrację i zmęczenie kierowcy. Forward Collision Warning natomiast ostrzega o możliwości czołowego zderzenia.

Skontaktujemy się z Tobą

Masz pytanie? Wypełnij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe.

Zobacz również