Wypadek na drodze może przydarzyć się każdemu – nawet najbardziej ostrożnemu kierowcy. Często jest tak, że nie mamy wpływu na zachowanie pozostałych uczestników ruchu. Jeżeli trafimy akurat na kogoś, kto wsiadł za kierownicę na podwójnym gazie, lub też kogoś skrajnie lekkomyślnego, skutki mogą być opłakane. Jak prawidłowo zachować się w przypadku kolizji ? W tym trudnym momencie warto zachować trzeźwy umysł.
Podstawowe sprawy o jakie trzeba zadbać
Specjaliści z olsztyńskiego serwisu Nord Auto Volvo radzą: pierwsze, co należy uczynić w przypadku mniejszej lub większej stłuczki jest ustalenie, czy ktokolwiek z pasażerów lub postronnych przechodniów nie został ranny. Jeżeli tak, naszym obowiązkiem jest wezwanie policji oraz ewentualnie udzielenie pierwszej pomocy, o ile poszkodowani tego wymagają.
Następnym krokiem powinien być telefon do naszego ubezpieczyciela ze zgłoszeniem szkody. Aczkolwiek mamy na tę formalność aż 3 lata, ubezpieczyciele bardzo nieufnie podchodzą do szkód, zgłaszanych z dużym opóźnieniem. Telefon z miejsca wypadku jest o tyle istotny, że większość dużych firm ubezpieczeniowych oferuje obecnie pomoc w odholowaniu uszkodzonego pojazdu, a czasem też samochód zastępczy. Obowiązuje tutaj zasadniczo jedna reguła: auto, które otrzymamy jako zastępcze nie może być dużo lepszym i droższym modelem niż nasz zniszczony wóz.
Oświadczenie z miejsca wypadku
Następnym koniecznym posunięciem w sytuacji, gdy uczestniczyliśmy w wypadku na drodze, jest spisanie stosownego oświadczenia. Wzory tego typu dokumentów można bez większego trudu znaleźć na stronach WWW firm ubezpieczeniowych. Aby uniknąć kłopotliwej sytuacji w razie kolizji, miejmy zawsze kilka kopii tego typu formularzy do wypełnienia w schowku. Podstawowe dane, jakie powinny się znaleźć w takim dokumencie, to informacje z dowodów osobistych kierowców, zaangażowanych w stłuczkę oraz wiadomości, jakie zawierają dokumenty pojazdów. Nie zapomnijmy także o numerze polisy sprawcy wypadku.
W razie, gdybyśmy mieli problem z uzyskaniem informacji na temat ubezpieczenia pozostałych uczestników kolizji, możemy skorzystać z rejestru internetowego – Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (www.ufg.pl). Znajdują się tam aktualne dane kierowców oraz ubezpieczonych pojazdów, które są udostępniane po rejestracji i potwierdzeniu naszej tożsamości przy pomocy profilu zaufanego.
Pamiętajmy o fotografiach z miejsca wypadku
Dobrym rozwiązaniem będzie także zatroszczenie się o dokumentację fotograficzną z miejsca zdarzenia. W dzisiejszych czasach, gdy większość z nas ma do dyspozycji aparaty w telefonach komórkowych, nie jest to zbytnio trudne do osiągnięcia.
Gdy nasz uszkodzony samochód trafi do warsztatu, i przejdzie oględziny rzeczoznawcy, możemy czekać na rozliczenie szkody z ubezpieczycielem. Ten etap może mieć postać gotówkową lub bezgotówkową. Wybór rodzaju realizacji świadczenia nie ma zasadniczo wpływu na wysokość uzyskanych środków z polisy. Przepisy, obowiązujące w naszym kraju stanowią, że firma ubezpieczeniowa ma nie więcej niż 30 dni na wypłatę należnych środków osobie poszkodowanej.
Sytuacje, z którymi stykamy się podróżując samochodem, bywają bardzo nieprzewidywalne. Warto więc zadbać o to, by mieć dobre ubezpieczenie, i nie wahać się zainwestować pewnej dodatkowej kwoty, która pozwoli na skorzystanie z pomocy firmy ubezpieczeniowej już na miejscu zdarzenia – chodzi przede wszystkim o szybkie pojawienie się lawety.