Przegląd klimatyzacji samochodowej

o czym warto pamiętać?

Samochód bez klimatyzacji? Pod koniec drugiej dekady XXI wieku to niemal niemożliwe. Zwłaszcza że instalacja klimatyzacyjna znacznie podnosi komfort jazdy, a co za tym idzie – samopoczucie kierowcy oraz pasażerów. Aby działała prawidłowo i dostarczała świeżego, wolnego od zanieczyszczeń powietrza o odpowiedniej temperaturze, należy pamiętać o regularnych przeglądach. Jeśli jeździsz Volvo, możesz powierzyć ich wykonanie naszemu serwisowi.

Na czym polega przegląd klimatyzacji? Jak często go wykonywać i dlaczego warto oddać swoje auto w ręce autoryzowanego serwisu? Oto najważniejsze informacje.

Klimatyzacja w aucie – najczęstsze problemy

Choć nowoczesne instalacje klimatyzacyjne montowane w nowszych modelach pojazdów są coraz bardziej wytrzymałe i niezawodne, z uwagi na to, gdzie i w jakich warunkach pracują, nadal są narażone na usterki i uszkodzenia. Najważniejszym elementem, który wymaga serwisowania, jest filtr klimatyzatora. To na nim zbierają się wszelkie zanieczyszczenia – np. kurz czy brud, a z czasem (pod wpływem działania wilgoci) może się rozwinąć szkodliwa dla zdrowia pleśń. Dlatego filtr klimatyzatora należy regularnie czyścić – najlepiej co najmniej raz do roku, w ramach przeglądu.

klimatyzacja do nabicia w autach volvo

Podczas przeglądu serwisanci zajmują się nie tylko filtrem, ale przede wszystkim – sprawdzeniem poziomu czynnika chłodzącego. Jego odpowiednia ilość gwarantuje niezawodną pracę klimatyzatora. Ale uwaga: samo uzupełnienie czynnika nie wystarczy. Dobry serwis zadba również o sprawdzenie przyczyny ubytku – zwłaszcza jeśli przekracza on 10%. Jak? Weryfikując szczelność układu.

Równie typową usterką jest ta związana ze zmrożeniem wymiennika ciepła – np. często zdarza się po zimie, jeżeli kierowca nie włączał w chłodniejsze dni klimatyzacji nawet na kilka minut.

Jak wybrać serwis, który wykona przegląd klimatyzacji?

Przegląd klimatyzacji wraz z jej ewentualną naprawą powinno się wykonywać co najmniej raz w roku. Gdzie? Najlepiej na autoryzowanej stacji obsługi pojazdów Volvo w Olsztynie. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu zyskujesz pewność, że:

  • diagnostyka zostanie przeprowadzona w zgodzie z wymaganiami producenta, przez serwisantów, którzy dobrze znają specyfikę podzespołów w pojeździe Twojej marki,
  • prace zostaną wykonane za pomocą nowoczesnych narzędzi diagnostycznych,
  • możesz liczyć również na wsparcie serwisowe – a więc m.in. ewentualne uszczelnienie systemu, oczyszczenie filtrów oraz wymianę czynnika chłodzącego.

Jeździsz Volvo? W takim razie wykonaj przegląd klimatyzacji w naszym serwisie. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na przeprowadzenie go jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego. W ten sposób unikniesz kolejek i zyskasz pewność, że instalacja pracuje poprawnie zanim zaczną się prawdziwe upały.

Skontaktujemy się z Tobą

Masz pytanie? Wypełnij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe.

Zobacz również